4a, 4b ve 4c Sigortalı Nedir, Farkları Nelerdir?


Güncelleme Zamanı 13.01.2022
2 dk. okunma

4a, 4b, 4c sigortası

İş hayatına başladığınızda, çalıştığınız çalışma yerine asılı olarak değişik sistemlerde sigortalandırılırsınız. Bu sayede hem bugününüzü hem yarınınızı güvence altına alırsınız. Sigortanız siz çalışırken yada emekli olduğunuzda kimi zaman haklar sunar ve bu haklar çalıştığınız kuruluşa asılı olarak değişmiş olur.

 

SGK dahil olmasında çalışıyorsanız  4a, 4b ve 4c sigortalarından birine sigorta priminiz yatırılıyor anlamına gelir. O halde hemen, 4a, 4b, 4c tam olarak ne demek ve 4a, 4b, 4c kimleri kapsar açıklayalım.

Sağlığınız amacıyla Derhal Öneri Alın!

Sıhhat Sigortanızı Sigortam.net’deri yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Sigortam.net her an yanınızda!

4a, 4b, 4c Sigorta Nedir, Kimleri Kapsar?

4a, 4b ve 4c, Türk yurttaşı olan ve emek harcama hayatında yer edinen bireylerin toplumsal güvencelerden yararlanabilmesini elde eden sigorta sistemleridir. Bu 3 değişik sigorta sistemi de Toplumsal Emniyet Kurumuna (SGK) bağlıdır. 

  • 4a sigorta: 4a sigortası, Eskiden Toplumsal Sigortalar Kuruluşu (SSK) çatısı aşşagıda olan ve SSK’ya prim ödeyenleri içinde eden bir sigortaydı. Sadece SSK, SGK’ya bağlandığında ahali içinde malum SSK sigortası da 4a sistemi ismini aldı. 4a sisteminin dahil olması ise hususi bir çalışma yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerdir. 
  • 4b sigorta: 4b sistemi eski ismiyle Bağ-Kur sigortasıdır. Bu sisteme kayıtlı kimseler, tarafından mesleğini yapan şu demek oluyor ki bağımsız olarak çalışan kişilerdir. 4b sisteminine esnaf (çalışma mekanı malikleri), sanatkar yada özgür meslek öbekleri içinde olabilir.
  • 4c sigorta: Birçoğunuzun tanıdık oldukları Emekli Sandığı, SGK’ya içinde olduktan sonrasında 4c ismini aldı. 4c sistemi, devlet memuru olarak hizmet eden kadrolu çalışanları kapsar. Ek olarak Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’nın ortak görüşüne nazaran belli bir tane ve ücret sınırı arasında sözleşme ile çalışanlar da bu toluluğa dahildir. Doğrusu bu dahil olması, 1 yıldan azca zamanlı ya da mevsimlik hizmet verenler şeklinde hayal etmek mümkün.

4a, 4b, 4c sistemlerinin bütünü Türkiye’de çalışan insanların toplumsal güvencelerden faydalanmalarını ve emeklilik şartlarını yerine getirmeleri halinde emeklilik maaşlarını alabilmelerini elde eden yapılardır. 4a ve 4b sigortadan yararlanmak amacıyla işverenin özü ve çalışanları amacıyla yatıracağı prim ödemelerinin yasaların dikkat çektiği tarzda yapılması gerekir.

4a, 4b, 4c Hizmet Dökümü Nedir?

SGK hizmet dökümleri; 4a hizmet dökümü, 4b hizmet dökümü ve 4c hizmet dökümü olması bekleniyor tarzda sigorta ve prim bilgilerini barındıran belgelerdir. Bu dökümlerde yer edinen bilgiler genel olarak şu şekildedir:

  • Sigortalının çalışmaya başlangıç ve çıkış zamanı
  • Aylara nazaran yatırılan prim oranları
  • Toplam prim ödeme gün sayısı
  • Çalışılan çalışma mekanı
  • Tescil kaydı
  • 4b sigortalı kimseler amacıyla basamak bilgisi

4a, 4b, 4c Hizmet Dökümü Iyi mi Sorgulanır?

E-Devlet üstünden sigorta hizmet dökümü sorgulaması yapmak mümkün. TC kimlik numarası ve gizyazı ile e-Devlet SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi sekmesi üstünden hizmet ve prim bilgilerine ulaşılabilir. 

Ilave olarak emeklilik süreciniz amacıyla heves ettiğiniz; emeklilik işlemleri evrak takip edeni, emekli aylık ödemesi, emekli aylığı kesintileri benzer biçimde pekçok malumatı de e-devlet SGK sayfasında bulabilirsiniz.

Recommended Posts