Araçta EGR Valfi Arızası ve Arızayı Anlamanın Basit Yolları


Güncelleme Tarihi 16.11.2021
2 dk. okunma

Kara taşıtlarının çalışma prensiplerinde oldukça önemli olan EGR Valfi, zamanla yıpranma kaynaklı meydana gelen kurum ( kömür tozuna benzer bir kitle ), kirlenme vs. gibi durumlar nedeniyle aracın performasının düşmesinden, arızalanmasına kadar birçok riske neden olabilir. Peki araçlardaki EGR valfi arızası nasıl anlaşılır? Araç motorunun daha kaliteli bir performans göstermesi için hayati bir öneme sahip olan EGR valfindeki olası arıza belirtilerini sizler için bir araya getirdik. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Sürüş sırasında araç motorunda olağandışı olarak beklenmedik sarsıntılar yaşanması ya da motorun hiç çalışmaması, aracın EGR valfinde bir problem olduğunun habercisi olabilir.
  • Aracınızın daha öncekinin aksine, beklediğinizden daha fazla yakıt tükettiğinden şüpheleniyorsanız yine EGR valfinde bir problem olduğunu düşünebilirsiniz.
  • Seyir halindeyken aracın çekiş gücünün düşmesi veya egzozdan siyah duman gelmeye başlaması gibi durumlar da EGR valfinin doğru çalışmadığının göstergesi olabilir.
  • Yanma odalarında yanmamış oksjieni kullanılabilir hale getirmesi nedeniyle araç performansını yükselten EGR valfi, kirlenmesi ya da arızalanması halinde, sürüş sırasında araç gaz pedalından ayağın çekilmesiyle birlikte motorda teklemeye neden olabilir.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfi temizliğinin ciddi bir ustalık işi olduğu unutulmamalı. Doğru yapılmayan temizliğin ya da söküm ve yeniden takma işlemlerinin araçta çok ciddi problemlerin oluşmasına neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Bu nedenle EGR valfinde problem olduğunu düşünen sürücünün ilk olarak yetkili bir oto servisine başvurması doğru bir davranış olacaktır.

EGR valfinin sökümü için özel takımlara ihtiyaç duyulmaktadır. EGR vidalarının doğru bir şekilde sökümü yapıldıktan sonra, temizlik işlemine geçilmektedir. İlk olarak ufak bir fırça yardımıyla EGR valfinde biriken kurum ve kirin genel bir temizliği yapılır. Daha sonrasında özel sıvılarda bekletilerek, biriken kurumun tamamen temizlenmesi  sağlanır. Bütün bu temizleme işlemlerinin ardından son olarak da EGR valfi motora doğru bir şekilde takılır.

EGR Valfi Temizliği Videolu Anlatım

Araç EGR valfi temizliğinin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Aracınızı ve Bütçenizi Riske Atmayın

En başta da belirttiğimiz gibi EGR valfinin sökümü ve takılması gibi işlemler ciddi ustalık gerektirmektedir. Bu nedenle EGR valfinin sökümü, temizliği ve takılması gibi çalışmaların yetkili bir serviste yapılması araç performansı ve güvenli için şarttır.

Aracınızın bakımı ve güvenliği ne kadar önemliyse, araç sigortalarını zamanında yaptırmanız veya yenilemeniz de o kadar önemli. Birçok sigorta şirketinden ayrı ayrı zorunlu trafik ve kasko teklifi almak için uğraşmak yerine, internet üzerinden tek bir ekranda sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.

Sigortam.net’ ten trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları hakkında bilgi almak için teklif alın, teklifleri değerlendirin ve kendinize en uygun poliçeye 2 dakikada kavuşun! Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ ndan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Recommended Posts