BES İptali İçin Yapılması Gerekenler


Güncelleme Zamanı 03.09.2021
4 dk. okunma

BES, kısaca Bireysel Emeklilik Sistemi, istenilen zamanda iptal edilebilir. Bu işlem bankalar ya da sigorta şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Bireysel Emeklilik Sistemine başvurmuş olduğunuz banka ya da sigorta şirketi ile bağlantıya geçerek, sigortanızı iptal ettirebilirsiniz.

BES Iyi mi İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptali firmanın iptal şartlarına bakılırsa değişmektedir. Telefon, sms ve ya satın alan hizmetlerinden tuşlama yaparak iptal süreni başlatılabilir. BES’inizi iyi mi iptal edeceğinizi öğrenmek amacıyla sisteme girdiğiniz firmanın bilgilerini doğrudan arayarak ya da yasal web sitesinden öğrenmenizde yarar vardır.

Aşağıda BES iptali amacıyla telefon ve sms bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Akbank Avivasa BES İptali

Akbank Avivasa bireysel emeklilik iptali amacıyla biçim doldurarak, müracaatta bulunabilir. Ya da 444 11 11 numaralı davet merkezini arayabilirsiniz.

ING Bank BES İptali

ING Bank BES İptal işlemi amacıyla 444 1 666 numarasını arayarak, iptal isteğinizi bankaya bildirebilirsiniz. İsterseniz 0850 222 97 00 numarasından da bireysel emeklilik iptali başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım Bankası BES İptali

Tarım Bankası BES iptal işlemini gerçekleştirmek amacıyla 0850 222 97 00 nolu telefon numarasını tuşlayarak, Tarım Emeklilik Davet Merkezinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güvence Bankası BES İptali

Güvence Bankası BES iptali işlemi amacıyla, web şubesine yada cep şubesine girerek “sözleşmeden ayrılma” bölümünden BES iptali işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Isterseniz 444 0 336 numarasından da BES iptal işlemi yaptırabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası BES İptali

Yapı Kredi Bankası BES iptal işlemi amacıyla Yapı Kredi Emeklilik Alan kişi hizmetleri numarası olan 0850 222 0 444’ü arayabilir ve BES iptali amacıyla müracaat yapabilirsiniz.

Yapı Kredi BES İptali

Yapı Kredi Bes iptali amacıyla, 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi Emeklilik Alan kişi hizmetlerini arayabilirsiniz.

Denizbank BES İptali

Denizbank BES iptali işlemi amacıyla 0850 222 0 800 numarasını arayabilir ve BES iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank BES İptali

Halkbank Bes iptali amacıyla, SMS yolunu seçim edebilirsiniz. BES iptali amacıyla büyük harflerle “ayrılma” yazıp boşluk bırakın, T.C. kimlik numaranızı yazıp 2560’a göndererek BES iptali yapabilirsiniz.

BES iptal işlemini davet 444 44 00 davet numarası ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank BES iptal işlemi amacıyla 0850 222 0 400 numaralı davet merkezini arayabilirsiniz.

Türkiye Finans BES İptali

Türkiye Finans BES iptal işlemi amacıyla, 0850 222 22 44 numaralı davet merkezini arayarak, BES iptali amacıyla müracaatta bulunabilirsiniz.

Finansbank BES İptali

Finansbank BES iptali işlemi amacıyla 0850 222 0 900 numaralı telefonu arayabilir, satın alan hizmetlerinden BES iptali işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İş Bankası (Anadolu Yaşam Emeklilik) BES İptali

İş Bankası (Anadolu Yaşam Emeklilik) BES İptali amacıyla 0850 724 55 00 nolu davet merkezini arayabilirsiniz.

HSBC BES İptali

HSBC BES İptali amacıyla 0850 211 0 111 numarasını tuşlayarak HSBC satın alan hizmetlerine bağlanabilir, BES iptali amacıyla müracaat yapabilirsiniz.

NN Yaşam BES İptali

NN Yaşam BES İptali amacıyla satın alan bağış hattı olan 0850 210 66 94 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ya da 444 1 666 nolu satın alan hizmetlerini arayabilirsiniz.

Iştirak BES İptali

Iştirak BES İptali amacıyla 0850 226 0 123 numaralı davet merkezine ulaşarak, iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Metlife BES İptali

Metlife BES İptali hizmeti amacıyla 0850 222 0 638 numarasını arayabilirsiniz.

Aegon BES iptali

Aegon BES iptali İÇİN 0850 222 0 312 numarasını arayarak, poliçe iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.

Allianz BES İptali Iyi mi Gerçekleştirilir?

Allianz BES iptali gerçekleştirmek amacıyla, ayrılma istek formunu doldurup, teslim etmeniz gereklidir.

SMS ile BES İptali Iyi mi Yapılır?

Her şirket SMS ile BES iptali yapmamaktadır. Bundan dolayı sigorta yaptırdığınız firmanın prosedürüne bakmak gereklidir. Anadolu Yaşam Emeklilik ve Halkbank, SMS ile BES iptal işlemi gerçekleştirir.

BES iptal sms metodu kullanılabilen şirketlerinin SMS detayları alttadır.

  • Anadolu Yaşam Emeklilik BES sms iptali amacıyla yapılması ihtiyaç duyulan CAYMA yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarası yazıp 5755’e kısa bildiri göndermektir.
  • Halkbank BES sms iptali amacıyla yapılması ihtiyaç duyulan büyük harflerle ‘ayrılma’ yazıp boşluk bırakarak T.C kimlik numarasını yazıp 2560’a göndermektir.
  • VakıfBank BES sms iptali amacıyla “VEML” boşluk TC Kimlik Numarası boşluk “CAYMA” boşluk doğum zamanı (gün.ay.yıl) yazılarak 4933 ‘e SMS gönderilmesi gerekmektedir.

BES İptal Edilirse Ne Olur?

BES iptal edilirse biriken paranın geri alınması vaziyetinde belli kesintiler gerçekleşir. Kesinti oranları, bireysel emeklilik sisteminde kalma müddetine bakılırsa değişiklik gösterir. 10 yıl zaman dolmadan BES iptal edilirse, kesinti oranları yüksek olacaktır. Kesinti olmadan ayrılma mevzusu, sözleşme başladıktan 60 gün zaman içinde gerçekleştiğinde olabilmektedir.

BES iptal edildiğinde yapılacak kesintiler;

  • Stopaj (kesinti) kesintisi
  • Başlangıç Ödentiyi Kesintisi
  • Devlet Yardımı Kesintisi

BES Cayma Hakkı Nedir?

BES ilk başladığından başlayarak, iki aylık zaman içinde cayma bedeli bulunuyor. Bu zaman zarfında caymak istediğinizde rastgele bir kesinti olmadan, paranızı tam olarak alabilirsiniz. Sadece iki aydan sonrasında bin liralık bir kesinti ile paranızı alabiliyorsunuz.

BES İptal Formu Emsali Nasıldır?

BES iptal formu emsalleri bankadan bankaya ve sigorta şirketlerine bakılırsa değişik olabilir. Bundan dolayı hangi firmadan sigortalıysanız, o firmanın formunu emsal alıp doldurmanız doğru olacaktır.

BES’deri Çıkınca Para Ne Vakit Yatar?

BES’den çıkınca 20 çalışma günü içinde para ödenmektedir. Katılımcı ayrılma istek formunu imzalayıp faks ya da posta metodu ile şirkete gönderdiğinde hesabında biriken meblağ 20 çalışma günü içinde dikkat çektiği hesaba yatırılmaktadır.

BES İptali Halinde Bilinmesi Gerekenler

  • BES iptali yaptırmak isteyen bireylerin, iki aylık müddeti bulunur. Bu zaman zarfında iptal ettirirseniz, paranızı kesinti olmadan geri alabilirsiniz. Sadece 2 aydan sonrasında bin liralık bir kesinti ile paranızı alabilirsiniz.
  • BES iptali amacıyla bireysel emeklilik şirketine müracaat yapmanız gerekir.
  • BES’deri 3 yıl içinde çıkmak isteyen kimseler, devlet desteğinden yararlanamaz.

İhtiyacınız Olan Sigortalar Sigortam.net’ te!

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en olumlu sigortayı bulmak amacıyla yalnız 2 dakikada öneri alın. Sigorta teminatlarını ve fiyatlarını karşılaştırarak kendinize en olumlu sigorta poliçesini anında satın alın. 

İnternetten Öneri Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin önerilerini karşılaştırın, anında satın alın.

Recommended Posts