DASK Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?


Güncelleme Zamanı 23.12.2021
2 dk. okunma

Organik Yıkım Sigortaları Kuruluşu şu demek oluyor ki malum ismiyle DASK, zelzele güvence sistemini düzenleyen ve konut maliki olan her bireye, Mecburi Zelzele Sigortası yaptırmayı koşul koşan bir halk kuruluşudur. Mecburi Zelzele Sigortası da yaşadığınız yapıda depremin meydana getirmiş olduğu maddi ziyanları, poliçede yer edinen teminatlar doğrultusunda karşılamak için bir sigorta türüdür.

DASK Yaptırmak Niçin Mühim?

Ülkemizin bulunmuş olduğu coğrafya (yereybilim yuvarbilim) zelzele bölgesi olduğundan ve en tehlikeli naturel afetlerden kabul edilen zelzele felaketi sık yaşandığından DASK poliçesi yaptırmak mühim bir zorunluluktur.

DASK poliçeniz, ihtimaller içinde bir zelzelede yada depremin neden oldukları infilak, yangın, tsunami ya da mekan kaymasında yaşanacak maddi hasarı karşılar. Bununla beraber cemiyet amacıyla riziko paylaşımını gözetir. Bu sayede depremin negatif neticelerinden minimum hasar alarak çıkmanız amaçlanır.

Ilave olarak Mecburi Zelzele Sigortası yaptırmadığınız takdirde ab da diyebileceğimiz su ve elektrik şeklinde abonelikleri açtıramaz, haneniz hakkında yasal bir işlem yapma üzerinde da haiz olmazsınız. Bu sebep ile DASK sigortası yaptırmak ciddidir.

İnternetten Öneri Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin önerilerini karşılaştırın, anında satın alın.

DASK Başvurusu Iyi mi Yapılır?

DASK başvurusu, sigorta acenteleri diye de anlandırılan işletmeleri ya da banka şubelerinden yapılabilir. Müracaat amacıyla istenilen belgeleri hazırlayıp bu noktalardan birine vermelisiniz. Peşinden DASK amacıyla Sigortam.net üstünden DASK sigortası teklifi alabilirsiniz.

DASK primleri sabittir. Acenteden acenteye gore değişiklik göstermez. Sadece DASK bedelinin sigorta şirketine gore değişmemesi, aynı da diyebileceğimiz benzer koşullar altındaki yapılar amacıyla geçerlidir. Değişik koşullara haiz binaların değişik DASK primleri vardır. Binaların bulunmuş olduğu zelzele riziko bölgesi, yapının yapı seçimi, brüt suret ölçümü şeklinde etkenler DASK fiyatlarını etkisinde bırakır.

DASK Müracaat Belgeleri Nedir?

DASK başvurusu hayata geçirmeye gitmeden ilkin lüzumlu belgeleri araştırmalı ve eksiksiz bir halde tamamlamalısınız. Bu sebeple DASK başvurusu amacıyla lüzumlu evrak ve detayları yanlışsız olması bekleniyor tarzda bildirmek mühim. Hırçın halde yaşanabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.

DASK poliçesi amacıyla istenilen belgeler ve bilgiler ise şunlardır:

Sigortalının kimlik ve yazışma detayları:

 • Ismi
 • Adresi
 • Telefonu
 • Cep telefonu
 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi kimlik numarası (tüzel insanlar amacıyla)

Sigortalanacak yapının detayları:

 • Açılmıs adresi
 • Tapu detayları
 • İnşa yılı
 • Yapı seçimi
 • Toplam kat sayısı
 • Hasar mevzusu

Sigortalanacak dairenin detayları

 • Brüt suret ölçümü (m²)
 • Kullanım şekli

Online Müracaat ile DASK Satın Alma

DASK tutarları sigorta şirketine gore değişmediği amacıyla uzun fiyat incelemeleri yapmak yerine geç kalmadan hızlıca Mecburi Zelzele Sigortanızı yaptırabilirsiniz. Doğal zelzele sigortası amacıyla ödenmesi ihtiyaç duyulan sigorta primlerinin, yüksek riskli bölgelerde düşük riskli alanlara oranla daha yüksek çıktığını tahmin etmek mühim. Peki, online DASK başvurusu iyi mi yapılır?

Sigortam.net üstünden öneri alarak DASK’ın sigorta bedelini sorgulayıp isterseniz online olarak DASK sigortanızı satın alabilir ya da mevcut poliçenizi yenileyebilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey internet sitemizdeki DASK sorgulama alanından müracaat formu bilgilerini doldurmak.

Recommended Posts