DASK Poliçe ve Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?


Güncelleme Zamanı 24.11.2021
2 dk. okunma

Bir halk kuruluşu olan Organik Yıkım Sigortaları Kurumuna (DASK) bakılırsa bir konuta haiz olan her insanın Mecburi Zelzele Sigortası yaptırması gerekir. Bu sayede ihtimaller içinde bir zelzele karşısında maddi zararınızı hayal etmek zorunda kalmazsınız.

Zelzele sonrası maddi hasarınızın karşılanması amacıyla ilk olarak evinizin DASK poliçesinin olup olmadığını öğrenmeniz, şayet yoksa bir DASK poliçesi düzenlemeniz şarttır. Peki, DASK poliçesi sorgulaması iyi mi yapılır, poliçe sorgulanırken ne şeklinde bilgiler istenir?

İnternetten Öneri Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin önerilerini karşılaştırın, anında satın alın.

DASK Poliçesi Sorgulama

Mecburi Zelzele Sigortası yaptırmak isteyen her insanın çoğunlukla sordurulmuş olduğu sorulardan kabul edilen poliçe sorgulamanın birden çok yolu vardır:

  • E-Devlet kanalıyla sorgulama: E-Devlet üstünden DASK poliçesi sorgulama alanına tıklayıp bir tek T.C. kimlik numarası ile poliçe sorgulama işlemini yaparak sigortanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sadece buradan bir tek DASK poliçenizin olup olmadığı bilgisine ulaşabileceğinizi ihmal etmeyin.
  • DASK yasal web sitesi kanalıyla sorgulama:  DASK’ın yasal web sitesi üstünden DASK sigorta primi ve sigorta bedeli hesaplamanız mümkün. Site üstünden poliçe sorgulama ve prim hesaplama alanına tıklayarak şu detayları doldurmanız gerekmekte: Hanenin bulunmuş olduğu şehir, ilçe, mahalle, yapı yapı seçimi (betonarme, ahşap şeklinde), yapı yapı yılı, toplam kat sayısı, yuvarlak surat ölçümü.

DASK poliçe sorgulama işlemlerinin kararında öğreneceğiniz bilgiler ise şunlardır: DASK poliçe numarası, poliçenin giriş ve bitiş zamanı, riziko adres, ada/pafta/parsel, sigorta şirketi, prim, sigorta bedeli.

Şayet DASK poliçeniz yoksa yada müddeti dolmuş ise sigortanızı yaptırmanız gerekir. Bu aşamada DASK yaptırmadan ilkin mevzu hakkında ayrıntılı bilgilere erişmek amacıyla internet sitemizdeki “DASK Nedir, Neyi Amaçlar, Zorunlu mudur?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mecburi Zelzele Sigortası yaptırırken ya da yenilerken ihtiyacınız olan bilgilerin başlangıcında DASK adres kodu gelir. DASK başvurusu amacıyla bilmenizde fayda olan öteki belgeleri “DASK Başvurusu İçin Gereken Belgeler” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Peki, DASK adres kodu tam olarak nedir? DASK adres kodunu iyi mi öğrenebilirsiniz?

DASK Adres Kodu Nedir, Iyi mi Sorgulanır?

UAVT (Milli Adres Veritabanı) kodu, öteki ismiyle DASK adres kodu; sigorta poliçesi yaptırırken sigorta yapılacak konut üzerinde ihtiyacınız olması bekleniyor bütün mühim bilgilere acele ve doğru bir halde yetişme olanağı sunan koddur.

Dask adres kodu, memleket sınırları içinde yer edinen tüm kayıtlı konutların haiz oldukları 10 haneli hususi bir numaradır. Bunu arabaların plakaları şeklinde düşünebilirsiniz. Bu sayede ikamet bilgilerinin tamamlanmamış ya da hatalı girilmesinden meydana gelen karışıklıklarının önüne geçilir. Ek olarak Dask adres kodu yardımıyla ihtimaller içinde bir zelzele sonrası sigortalı konuta ya da çalışma yerine basitce ulaşılır.

DASK adres kodu sorgulama yapabileceğiniz bölgeler ise şunlardır:

  • Nüfus Genel Müdürlüğü
  • Organik Yıkım Sigortaları Kuruluşu’nun yasal internet sayfası
  • E- Devlet uygulaması
  • Mahalle muhtarı yada belediyeler

DASK, depremin yarattığı ziyanları karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta ile binanızdaki temelleri, taşıyıcı sistemleri, ana duvarları, bağımsız kısımları ayıran duvarları, merdivenleri, koridorları, baca ve çatılardaki hasarları güvence altına alabileceğinizi ihmal etmeyin.

Daha DASK poliçenizi yaptırmadıysanız, sigortam.net üstünden DASK sigorta priminiz amacıyla öneri alıp isterseniz DASK sigortasını anında başlatabilirsiniz.

Recommended Posts