Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?


Güncelleme Zamanı 18.11.2021
3 dk. okunma

2000 senesinde kurulan Naturel Yıkım Sigortaları Kuruluşu (DASK), devletimizde Mecburi Zelzele Sigortası edindirmeden, uygulamadan ve yönetimden görevli bir halk kuruluşudur. DASK, Mecburi Zelzele Sigortası yardımıyla zelzele sonrası meydana gelen maddi ziyanları, poliçe teminatları doğrultusunda güvence altına almayı maksatlar.

Ülkemizin bulunmuş olduğu coğrafyanın zelzele bölgesinde bulunduğunu unutmamak ve devletimizde DASK poliçesi yaptırmanın bir mecburilik bulunduğunu tahmin etmek gerekir. DASK sigortası yaptırmadan ilkin DASK ödemeleri üzerinde data maliki olmak mühim.       

Mecburi Zelzele Sigortası doğrusu DASK ödemeleri iyi mi yapılır?” ve “DASK ödemeleri ne kadar zaman içinde yapılır?” şeklinde sualler da DASK sigortası yaptıracak her insanın çoğunlukla sordurulmuş olduğu sorulardır. O halde DASK ödemeleri üzerinde dört gözle beklenen sualleri cevaplayalım.

İnternetten Öneri Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin önerilerini karşılaştırın, anında satın alın.

DASK Primi Iyi mi Ödenir, Neye Gore Fiyat Belirlenir?

Zelzele sigortası primleri, Gömü Bakanlığı tarafınca piyasaya sürülen Mecburi Zelzele Sigortası tarife ve talimatlarına gore belirlenir. DASK primi ödemesi de sigorta poliçesinin düzenlenmiş olduğu sigorta şirketine yapılır. Bir konut amacıyla DASK poliçe bedeli sabittir, doğrusu tıpkı konut amacıyla değişik sigorta şirketleri değişik DASK fiyatı belirleyemezler.

DASK bedelinin sigorta şirketine gore değişmemesi, tıpkı koşullar altındaki yapılar amacıyla geçerlidir. Binaların bulunmuş olduğu yerin zelzele riziko bölgesi, yapının yapı seçimi (ahşap ya da betonarme olması) brüt suret ölçümü şeklinde etkenler DASK fiyatlarını etkisinde bırakır. Sadece DASK tarafınca belirlenen azami (en çok) güvence limiti vardır. Peki, azami (en çok) güvence limiti nedir? DASK primi ne kadardır?

DASK Azami (en çok) Güvence Limiti Nedir?

DASK her yıl inşaat maliyetlerindeki çoğalışa gore tazminat ödemeleri amacıyla azami (en çok) bir meblağ belirleyerek güvence sağlar. Azami (en çok) güvence tutarı teşhis edilirken yıkılan meskenin tekrardan yapı edilmesinin maliyeti (arsa kıymeti dahil) dikkate alınır. Sigortalının güvence tutarı, meskenin ebatlarına ve yapı tarzına gore belirlenir. Burada sigorta bedelinin azami (en çok) güvence tutarını geçmemesi şartı ciddidir.

DASK’ın belirlediği azami (en çok) güvence tutarı şu an 268 bin TL’dir. Taze alınan kararla 1 Ocak 2022 tarihinden başlayarak tüm yapı tiplerinde ise 320 bin TL olacaktır. Betonarme yapılarda  sigorta bedelinin tespitinde kullanılan metrekare tutarı 17 Kasım 2021 bakımından 1508 TL, öteki yapı çeşitlerinde ise 1040 TL olarak belirlenmiştir.

Sigorta şirketinin ödeyeceği güvence tutarı kimi zaman etkenlere gore değişim izah edebilir. Meskenin kıymeti, DASK tarafınca verilen azami (en çok) güvence tutarını aşıyorsa aşan bölge amacıyla sigorta şirketlerinden ilave güvence alınabilir. Bu ilave teminatı alabilmek amacıyla de hususi sigorta şirketlerinden Konut Sigortası yaptırmanız gerekmekte.

DASK Primi Öderken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir?

DASK poliçenizi yılda bir kez yaptırmanız gerekir. Kısaca poliçenin düzenlenmiş olduğu günden başlayarak DASK yılda 1 kez ve peşin olarak ödenir. Ek olarak sigorta poliçesi geçerlilik müddeti dolduysa 30 gün içinde yenileme işlemlerini yapmanız ciddidir. Şundan dolayı poliçenizi yenilerken 30 hergün zamanı geçirmezseniz yenileme indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

DASK Ödemeleri Ne Kadar Zaman İçerisinde Yapılır?

Gelelim “Ihtimaller içinde bir depremin peşinden meydana gelen ziyanı sigorta şirketinin karşılama müddeti nedir?” sorusunun cevabına. Bunun amacıyla ilk olarak zararın belirgin olması ve kesinleşmesi gerekir. Hasar ne tarzda meydana geldi ve hasar bedeli ne kadar şeklinde mevzular belirli olduktan sonrasında evrakın tamamlanması söz mevzusudur.

Evrakın tamamlanması kararında ise tazminat ödemeleri yapılır. Bu zaman belgelerin tamamlamasından başlayarak en geç 1 ay içinde dolar. Kısaca evrakın toplanmasının peşinden 1 ay içinde DASK ödemesi gerçekleştirilir.

İnternetten Öneri Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin önerilerini karşılaştırın, anında satın alın.

Mecburi Zelzele Sigortasında Tazminat Hakkı Kaybedilebilir mi?

Tazminat hakkının kaybedilmesi, Mecburi Zelzele Sigortası amacıyla mümkündür. Şayet malın maliki yada intifa hakkı (malın sahibinden alınan malı kullanma hakkı) maliki, üstüne sigorta meydana getirilen yapıya projeye ters olarak ve taşıyıcı sistemi negatif yönde etkileyecek tarzda tadilat yaparsa yada yapıyı zayıflatırsa sigortadan tazminat alma hakkını yitirir.

Mesela üstüne DASK meydana getirilen hanenin projesinde olması ihtiyaç duyulan kolonların sayısı ve bölgeleri bellidir. Hak malikleri hanenin yükünün yarısını taşıyan kolonlardan birini iptal ederse yapının zelzeleye dayanıklılığını sağlam manada negatif etkilemiş olur. Bu nedenle projeye ters olarak eklenen kısımlar ve rizikoyu arttıran tadilatlar karar ziyan meydana geldiyse DASK ödemesinin yapılmama mevzusu meydana çıkar.

Sigortam.net ile Mecburi Zelzele Sigortanızı Yaptırın

Ihtimaller içinde bir zelzele ve depremin neden olacağı tsunami ve mekan kayması şeklinde felaketlerin getirmiş olduğu maddi yıkımların sizi etkilememesi amacıyla Mecburi Zelzele Sigortanızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak zelzele sigortasını yaptırmazsanız konutunuzdaki ab da diyebileceğimiz su, naturel gaz, elektrik aboneliklerini de açtıramayacağınızı ihmal etmeyin.

Sigortam.net üstünden Zorunlu Deprem Sigortası sigorta priminizi derhal öğrenebilir ve isterseniz bilgilerinizi girerek DASK’ınızı anında satın alabilirsiniz. DASK amacıyla hangi bilgilere ihtiyacınız olacağını bilmiyorsanız da “DASK Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Recommended Posts