Diş Sararmasına Çözüm Olabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?


Güncelleme Zamanı 01.01.2022
2 dk. okunma

diş beyazlatma1

Beyaz dişlere haiz olmak yalnız diş sıhhati amacıyla değil, bireylerin öz itimatını ve gülüşünü bile etkileyebiliyor. Sadece dişlere kafi bakımın yapılmaması, yemek yeme alışkanlıkları yada genetik nedenlerden ötürü meydana gelen diş sararması sorunu bir çok bireyin bir türlü çareye kavuşturamadığı mühim bir problem olabiliyor.

Tertipli ve doğru bir diş paklığı yapmak, belirli mesafelerle uzman diş doktoru kontrolünü aksatmamak en mühim uygulamalardır. Ek olarak tertipli diş fırçalamaya ilave olarak konutta uygulayabileceğiniz kimi zaman metotlar de dişlerinizdeki sararmayı engel olmaya destek olabilir.

Sağlığınız amacıyla Derhal Öneri Alın!

Sıhhat Sigortanızı Sigortam.net’deri yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Sigortam.net her an yanınızda!

O halde, “Diş sararması iyi mi önlenir?” sorusunu cevaplayacak tekliflere göz atalım.

1- Muz Kabuğu

Hanenizde basitce yapabileceğiniz ve diş sararmasını gidermeye destek olması bekleniyor yöntemlerden biri, muz kabuğu kullanmak olabilir. Muz kabuğunda bol miktarda potasyum, magnezyum ve manganez bulunur. Muz kabuğunu haftada 1-2 kere dişlerinize sürerek dişlerinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Uygulanışı ise çok rahat. Dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında muz kabuğuyla 2 dakika dişlerinizi ovun, arkasından dişlerinizi muzdan arındırın.

2- Çilek

Çilek, dişlerin yüzeyinde meydana gelen zorlanmaları ve plak oluşumunu önlemeye destek olabilir. İçerisinde yer edinen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) ve lif yönünden varlıklı olması yardımıyla dişlerinizin beyazlamasına yardım sağlayabilir. Bu metodu kullanabilmek amacıyla çilekleri ezerek bir püre şekline getirmelisiniz. Sonrasında bu püreden diş fırçanıza bir oran sürün ve dişlerinizi fırçalayın. Haftada bir kere bu metodu uygulayabilirsiniz.

3- Defneyaprağı ve Portakal Kabuğu

diş beyazlatma2

Defneyaprağı, dişlerde meydana gelen mikropların yok edilmesine yardımcı olabilir. Portakal da ihtiva ettiği C vitamini ile dişleri beyazlatma mevzusunda değerlendirilebilir. Yapılışı ve uygulanışı ise fazlaca rahat. Defneyaprağını un şekline gelene kadar ezin ve portakal kabuğunu rendeleyin. Arkasından ikisini bir kaba koyup karıştırın. Macununuz hazır. Haftada bir kez bu karışımı sararan dişlerinize uygulayabilirsiniz.

4- Tuz, Limon Suyu, Karbonat

“Diş iyi mi beyazlatılır?” denildiğinde düşünceye ilk gelen yöntemlerden biri karbonat, limon ve tuz karışımı olabiliyor. Bu karışımı almak çok basit. Bir kaba 1 çay kaşığıyla karbonat, limon suyu, tuz atarak kazandığınız karışımı macun şekline gelene kadar karıştırın.

Ancak şunu ihmal etmeyin: Karbonat dişleri beyazlatmada başarı göstermiş olsa da hatalı yada çok kullanımda dişlere çizik benzer biçimde ziyanlar verebilir. Bu yüzden hazırladığınız macunu yumuşak bir fırça ya da elinizle dişlerinize masaj yapar benzer biçimde haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Sağlığınız amacıyla Derhal Öneri Alın!

Sıhhat Sigortanızı Sigortam.net’deri yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Sigortam.net her an yanınızda!

Diş Fırçalamayı ve Tertipli Kontrolleri İhmal Etmeyin!

Diş fırçalamak hem diş sıhhati amacıyla hem de diş sararmasını engel olmak amacıyla en güçlü çözümdür. Sadece hatalı tarzda diş fırçalamak diş eti sorunlarına, ağız ve dişlerde çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğu süre boyunca dişinizi yumuşak bir fırça kullanarak oval hareketlerle fırçalamanız mühim.

Diş sıhhati, başta ağız sıhhati olmak suretiyle sindirim sistemimiz amacıyla çok mühim. Bu yüzden yalnız diş sararması problemi amacıyla değil, diş ve ağız sağlığınızla alakalı rastgele bir sorun amacıyla önce diş hekiminize danışmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

Hususi Sıhhat Sigortası ile Dişlerinizi Koruyun

Diş sorunları dış görünüşü haricinde sağlığınızı etkileyebilecek sorunların de deposu olabilir. Bu yüzden diş muayenelerinizi aksatmadan tertipli olarak yaptırmalısınız. Sigortam.net üstünden size olumlu Özel Sağlık Sigortası teklifi alabilir, sigorta poliçenize diş teminatını ekleterek kaliteli sıhhat hizmeti alabilirsiniz.

Recommended Posts