Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Önerilen 7 Besin Nedir?


Güncelleme Zamanı 01.01.2022
3 dk. okunma

besin2

Sıhhatli kalmanın ve hastalıklardan kurtulmanın en naturel yollarından biri sıhhatli yemek içmek. Bu yüzden bedenimizin gereksinim duyduğu ihtiyaç duyulan gıda değerlerini almak ve ortalı beslenmeyi sağlamak, sıhhatli bir ömür amacıyla çok değerli. Peki, sıhhatli bir ömür amacıyla tüketilmesi ihtiyaç duyulan besinler, sebze ve meyveler, ile gıda öbekleri neler, sıhhatli bir ömür amacıyla ne yemeliyiz?

Sağlığınız amacıyla Derhal Öneri Alın!

Sıhhat Sigortanızı Sigortam.net’deri yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Sigortam.net her an yanınızda!

Sıhhatli bir ömür amacıyla tüketebileceğiniz gıdalardan bazılarına göz atalım.

Elma

Elma; A, E, B6, C, K vitaminlerine ve bir hayli minerale haiz içinde ne olduğu ile bir hayli hastalığın çözümünde destekleyici olarak değerlendirilebilir. Doğru oranda tüketilen elmanın yararları şu tarzda sıralanabilir:

 • Beyin Sıhhati: Elmalar, beyin sağlığını artırmaya ve bunamayı önlemede destekleyici olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden elma; parkinson, alzheimer şeklinde beyin fonksiyonlarından meydana gelen rahatsızlıklar amacıyla mühim bir gıda deposu konumundadır.
 • Akciğer Sıhhati: Antioksidan bakımından varlıklı elmalar, akciğer sağlığına destek bir gıda olarak görülebilir.
 • Kalp ve Damar Sıhhati: Elma, kanı kirlerden temizlemeyi ve kalp ritmini tertibi sağlamada destek olabilir. Bu açıdan elma, kalp-damar hastalıkları amacıyla ciddidir.
 • Kemik Sıhhati: Elmaların anti-inflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyici) ve antioksidan özellikleri, kemik yoğunluğunu ve enerjisini artırmaya destek olarak tüketilebilecek bir gıda olarak değerlendirilmelerini sağlar.
 • Teni Canlandırma: Haiz oldukları gıda değerleri yardımıyla teni nemlendirmeyi destekleyici olarak değerlendirilebilir ve cildin kurumasını önleyebilir.

Yaban Mersini

besin

Pekçok vitamin ve mineral içeren bir gıda olan yaban mersini, kişi sağlığında kimi zaman sorunların çözümünde destekleyici bir gıda olarak değerlendirilebilir.

 • Kalp Sorunları: Yaban mersini çok oranda antioksidan ihtiva eder. Bu sayede damarların tıkanmasını önlemeyi ve kan basıncını düşürmeyi sağlamaya destekleyici olarak görülebilir, kalp hastalıkları riskini azaltmaya destek olabilir.
 • Bağışıklık Sistemi: İçerisinde mevcut olan yüksek C ve E vitamini ile yaban mersini, vücutta bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemede destek olarak değerlendirilebilir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 • Sindirim: Yaban mersininde bol miktarda vitamin, mineral ve lif bulunur. Bu sayede sindirime destek olarak bağırsak sıhhati üstünde pozitif bir tesire haizdir.

Somon Balığı

Somon balığı; A, C, D, B6, B12, D, E vitaminleri ve yüksek oranda Omega 3 ihtiva eder. Ek olarak magnezyum, iyot, fosfor, selenyum, potasyum ve demir şeklinde mineraller de bulundurur. Peki, bütün bu gıda değerleri somon balığını ne yönde kıymetli kılar?

 • Sinir sisteminin çalışmasında destekleyici olarak tüketilebilir.
 • Bağışıklık sistemini korumayı sağlamada destek olabilir.
 • 100 gram pişmemiş somon balığında ortalama 20 gram protein bulunur. Yüksek proteinli, düşük yağlı, basit sindirimli somon balığı da zayıflamaya destek olabilir.

Brokoli

Brokoli, bilhassa sezonunda tüketildiğinde gıda değerleri çok yüksek olan bir sebzedir.

 • Brokoli, yüksek oranda antioksidana haiz olan bir besindir. Böylece kalp sağlığını destekleyici bir gıda olarak görülebilir.
 • Brokolide bolca oranda K vitamini bulunur. Bu sayede kemiklerin mineral yoğunluğunun korunmasında mühim bir rol oynayabilir ve kalsiyumla beraber dişleri korumada destek olabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırmaya destek olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden kilogram vermeyi düşünenler amacıyla mühim bir mekana haizdir.

Keten Tohumu

besin3

Keten tohumu; yağ, antioksidan ve lif içerdiğinden ötürü sıhhatli yemek yeme denildiğinde düşünceye gelen besinler içinde mekan alır. Ek olarak ihtiva ettiği Omega 3 yağ asitleri yardımıyla de kimi zaman çalışmalara gore keten tohumunun kanser riskini azalttığı düşünülür.

Öteki nebat bazlı besinler şeklinde keten tohumu da antioksidan bakımından varlıklıdır. Antioksidanlar ise zararı dokunan molekülleri vücuttan çıkarmayı destekleyerek hastalıkların önlenmesine destek sağlar.

Ispanak

Ispanak başta olmak suretiyle bir hayli saplı yeşil sebze, sıhhatli bir ömür çok mühim mekan meblağ. Bilhassa ispanak; bolca oranda C, E, B vitamini ile magnezyum, demir ve kalsiyum ihtiva ettiği amacıyla gıda kıymeti yüksek bir yiyecektir.

Ispanakta yüksek oranda lif bulunur. Böylece tüketildikten sonrasında uzun zaman tok meblağ ve sindirime yararlı bir gıda olarak değerlendirilebilir.

Hamilelerin fazlasıyla gereksinim duyduğu bir vitamin olan folik asit (B9) ıspanakta bolca oranda bulunur. Bu yüzden hamilelerin gereksinim duyan folik asiti naturel yolla almaları, ıspanak kullanımı ile sağlanabilir.

Sağlığınız amacıyla Derhal Öneri Alın!

Sıhhat Sigortanızı Sigortam.net’deri yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Sigortam.net her an yanınızda!

Yoğurt

İçerdiği protein, karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve B vitamini yardımıyla yoğurt, kimi zaman çalışmalara gore fonksiyonel (besleyici ve sürekli hastalıkların riskini azaltma potansiyeli mevcut olan ve hergün yemek yemenin bir parçası olarak tüketilebilen) olarak değerlendirilen bir gıdadır. Mesela sindirim sistemini düzenlemede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede destek olarak değerlendirilebilir.

Sıhhat Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Her ne kadar sıhhatli yaşamaya dikkat etseniz de birden rahatsızlıklar yada kazalar sağlığınızı negatif yönde etkileyebilir. Bu şekilde bir vaziyette istediğiniz mekanda iyileştirme olmak ve bütçenizi aşan sıhhat giderleriyle karşılaşmamak amacıyla ne olursa olsun sıhhat sigortası yaptırın. Sigortam.net üstünden size en olumlu Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası önerisi alabilirsiniz.

Sıhhatli günler diliyoruz!

Recommended Posts